To kwestia, która dotyczy każdego wdychającego często trujące powietrze w Gminie. Pomimo naszych licznych wniosków nie znaleźliśmy w obecnym burmistrzu poparcia i konkretnego podejścia do problemu. Obecnie w zasobach komunalnych wiele mieszkań ogrzewanych jest przez tzw. kopciuchy. Skończymy z tym - będziemy przykładem dla innych, jak zatroszczyć się o czyste powietrze.
W tym przy głównych ulicach i każdej nowo projektowanej inwestycji - nie możemy pozwolić, by nowe drogi powstawały bez uwzględnienia potrzeb wszystkich uczestników ruchu. Negatywnym przykładem jest ostatni remont w centrum miasta - pomimo kilkudziesięciu milionów złotych wydanych na tę inwestycję, nie powstała żadna ścieżka rowerowa. Zapewnimy bezpieczny dojazd rowerem z miasta i wsi do Poznania oraz wszystkich stref rekreacyjnych.
Wszyscy mamy w pamięci apele o ograniczenie zużycia wody w okresach letnich, dlatego jednocześnie musimy zadbać o lepsze gospodarowanie zasobami wody we własnym zakresie. Warto w tym celu zachęcić Mieszkańców do zbierania wód opadowych poprzez przeznaczony do tego program.
Praca straży miejskiej w tym zakresie musi zostać zintensyfikowana. Skoro płacimy znaczne opłaty za gospodarowanie odpadami, to jednocześnie musimy zadbać o surowe egzekwowanie przepisów. Jakość świadczonych usług musi być na najwyższym poziomie!
10 milionów złotych rocznie - tyle wydajemy rocznie na energię elektryczną w Gminie Swarzędz. Olbrzymie kwoty, które możemy zmniejszyć i przeznaczyć na wiele innych potrzebnych inwestycji. Dlatego przeznaczymy tereny w naszej Gminie na budowę farm wiatrowych - gdy tylko pojawią się środki zewnętrzne, będziemy o nie aplikować i w ten sposób zagwarantujemy nie tylko zieloną energię do oświetlenia naszych ulic i placówek, ale również większe środki na budowę dróg lokalnych czy obiektów rekreacyjnych.
Zalewanie ulic i posesji, zwłaszcza na terenach wiejskich, to obecnie norma. Jako Gmina musimy podjąć wszelkie możliwe kroki, by ograniczyć to zjawisko.